Stylowa panna młoda

Ślubne okrycia wierzchnie – 5 najpopularniejszych modeli

ślubne okrycia wierzchnie
ŚLUBNE OKRYCIE WIERZCHNIE – ŚLUB BEZ STRESU

Nawet, jeśli planujesz ślub latem, koniecznie musisz pomyśleć o czymś, co będziesz mogła zarzucić na siebie w razie chłodu. Okrycie wierzchnie na ślub to poczucie bezpieczeństwa – nawet, jeśli Wasz ślub wypadnie w gorący dzień, wieczorem może być chłodno. Warto mieć coś, co możesz zarzucić, kiedy będziesz chciała wyjść się przewietrzyć, albo jeśli wesele urządzacie w ogrodzie czy w sali z tarasem. Mając coś w zanadrzu, nie będziesz przed ślubem denerwować się, czy prognozy się sprawdzą. Dobre planowanie na ewentualność gorszej pogody, to spokojniejsza głowa i mniej nerwów.

 

JAKIE SĄ OPCJE – CZYLI RODZAJE ŚLUBNYCH OKRYĆ WIERZCHNICH

Jeśli chodzi o modę – koło wymyślono już dawno. O innowacjach i absolutnych nowościach w tej dziedzinie zwykle można mówić jedynie w kontekście technologii i materiałoznawstwa. Same fasony i modele nie zmieniają się zasadniczo od dziesięcioleci. Oczywiście odchodzą i powracają w postaci trendów, ale liczba możliwych fasonów żakietu czy spodni wydaje się skończona – zmieniać można jedynie niuanse. Dlatego jako okrycie wierzchnie do ślubu sprawdzają się wciąż te same elementy: żakiety, bolerka, szale, peleryny i swetry. Wariacje oczywiście mogą być bardzo różnorodne, a każda z tych rzeczy spełni nieco inne funkcje. Zanim zdecydujesz się na jedną z opcji, zastanów się, czego od okrycia oczekujesz – czy najbardziej zależy Ci, żeby dawało ciepło? Czy ma być bardziej ozdobą? Czy ma jedynie pełnić funkcję zakrycia ramion i dekoltu podczas ceremonii kościelnej?

 

OKRYCIA ŚLUBNE: ŻAKIET

To bardzo szerokie pojęcie – zwykle będzie oznaczało dość klasyczne i eleganckie okrycie na podszewce, zapinane z przodu i uszyte z nieprześwitującej tkaniny. Często – np. jak w przypadku marynarki – żakiety ślubne będą taliowane, ale to rozwiązanie może nie sprawdzić się do wielu fasonów sukni. Jeśli w pasie mamy kokardę, albo dół sukni jest mocno rozkloszowany, taliowany, dłuższy żakiet lepiej zastąpić krótkim, odcinanym w talii. Coraz modniejszą opcją są także żakiety w kroju oversize – dają dużo swobody i nie wyglądają aż tak formalnie, jak te dopasowane. Jedną z największych zalet wielu żakietów jest to, że (podobnie jak w przypadku swetrów) będziesz mogła wykorzystać je potem także na inne okazje.

 

OKRYCIA ŚLUBNE: BOLERKO

Wiele panien młodych przeraża samo to słowo – kojarzy im się z komunią albo dawno niemodnymi wdziankami w stylu babcinym (w niczym nie umniejszając stylu naszych Babć). Zapomnijcie o nieco już zmurszałym brzmieniu tego słowa – nie raz bowiem oznaczać ono może bardzo nowoczesne projekty. Bolerko to najczęściej okrycie lekkie, często prześwitujące – uszyte z koronki lub tiulu. Pełni funkcję ozdobną, ale też może zakryć ramiona do kościoła, jeśli istnieje taka potrzeba. Raczej nie da nam ciepła – nie sprawdzi się więc zimą – chyba, że wybierzemy do niego dodatkowo drugie okrycie – szal czy żakiet. Może za to doskonale uzupełnić stylizację panny młodej, zwłaszcza jeśli suknia jest prosta i sama w sobie nie ma ozdób. Często suknie ślubne sprzedawane są już w komplecie z pasującymi bolerkami – mamy wtedy de facto dwie wersje sukni – prostą bez bolerka i bardziej ozdobną po jego założeniu.

OKRYCIA ŚLUBNE: SZAL

Szale ślubne są bardzo praktycznym rozwiązaniem i świetnie sprawdzają się jako okrycie wierzchnie dla panny młodej. Dają ciepło, można zakładać je na różne sposoby i także (w większości przypadków) nosić także po ślubie. Lekkie szale czy chusty szyfonowe sprawdzą się latem – okryją także przez zbyt intensywnym słońcem. Ciepłe, dzianinowe szale z dobrych gatunkowo wełen dadzą stylową ochronę przed zimnem w innych niż lato porach roku. Szale są także najprostsze w zakładaniu. Możesz przewiesić szal przez oparcie krzesła i po prostu okrywać się, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

OKRYCIA ŚLUBNE: PELERYNA

Peleryna ślubna to rozwiązanie najtrudniejsze do noszenia – jest najmniej uniwersalna stylistycznie i nie będzie pasować do każdej sukni (jak na przykład większość szali ślubnych). Peleryny występują także w bardzo wielu wariacjach – od krótkich narzutek bardziej przypominających bolerka, po wersje długie, chroniące niczym płaszcze. Ale jeśli dobrze dobierzesz pelerynę do sukni, może ona wyglądać zjawiskowo, bardzo nowocześnie i stylowo.

OKRYCIA ŚLUBNE: SWETER

Sweterek dla panny młodej to pomysł, który jeszcze kilka lat temu wielu osobom wydawał się wręcz skandaliczny – łamanie decorum, brak elegancji, coś zupełnie nie na miejscu. Całe szczęście (naszym zdaniem) taki odbiór się zmienia i coraz więcej panien młodych dostrzega wspaniałe zalety tego rozwiązania. Dzięki dobremu jakościowo swetrowi jest naprawdę ciepło, a cała stylizacja będzie wyglądać nowocześnie, bezpretensjonalnie i lekko. Sweter dodaje luzu, będzie też super wygodny! Nie będziemy się tu rozpisywać – napisałyśmy już osobny artykuł na temat swetrów ślubnych, zachęcamy, żeby do niego zajrzeć!

Related Posts